Content to nie tylko tekst, postaw na różnorodność. Część I – Grafika

Nie od dzisiaj wiadomo, że polskie odpowiedniki zagranicznych słów nie zawsze są trafione. Tak właśnie jest z content marketingiem w Polsce tłumaczonym jako marketing treści. Dlaczego nie jest to trafne zastępstwo? Content Marketing bowiem, to nie tylko treść ale również obraz, dźwięk i wszystko co z nimi związane. Dobry content marketingowiec pod żadnym pozorem nie powinien się ograniczać jedynie do tekstu pisanego. Stawiajmy na różnorodność, a łatwiej osiągniemy sukces.

Odrobina statystyk

Nawiązując do raportu Content Marketing Institute B2C Content Marketing: 2014 Benchmarks, Budgets, and Trends – North America, firmy stosują średnio 12 różnych rodzajów contentu. Oprócz wpisów w mediach społecznościowych (84%), na blogach i stronach www (84%) są to również filmy wideo (84%) lub infografiki (33%). Całościowy wykres prezentowaliśmy już w artykule Jak przedstawić ten sam content na 26 sposobów?

To jak bardzo zdywersyfikujesz swój content zależeć będzie oczywiście od rodzaju branży w której działasz oraz od preferencji Twojej grupy docelowej. Pamiętaj, że ustalenie jaka treść najbardziej interesuje Twoją buyer personę to podstawa.

Rodzaje contentu, czyli co i gdzie najlepiej tworzyć

Oprócz standardowego tekstu dobrym pomysłem jest również tworzenie krótkich filmów wideo, prezentacji online oraz grafik (zarówno tych krótszych jak i nieco bardziej czasochłonnych infografik). Dzięki temu zdywersyfikujemy swój przekaz i urozmaicimy naszą treść.

Wiele osób unika jednak owej dywersyfikacji z powodu zbyt małej wiedzy technicznej, braku grafika lub umiejętności pozwalających na tworzenie czegoś więcej niż tylko tekstu. To błąd. Obecnie na rynku do pobrania jest wiele darmowych i łatwych w obsłudze programów, które są na tyle intuicyjne, że spokojnie poradzi sobie z nimi każdy kto zna obsługę komputera w stopniu podstawowym. Poniżej zaprezentuje moje propozycje podzielone na rodzaj contentu, jaki będzie można z ich pomocą stworzyć:

Grafika

Dla początkujących (darmowe)

Kiedy słyszymy o prostym narzędziu do edycji zdjęć i obrazów większości z nas na myśl przychodzi pewno Paint. Często żartobliwie określane narzędzie, z którego głównie korzystają dzieci, przydaje się jednak do drobnych poprawek typu przycięcie lub naniesienie tekstu. Jego funkcje są jednak bardzo podstawowe dlatego też warto poszukać czegoś więcej.

GIMP jest darmowym programem do obróbki zdjęć. W prosty sposób wykadrujemy zdjęcie lub poprawimy jego barwę. Dzięki jego niezliczonym możliwościom służyć może również do zaawansowanych działań, głównie dzięki funkcjom przypominającym te z Photoshopa (gumka, pędzel, klonowanie). To dobra alternatywa dla tych, którzy od programu do obróbki zdjęć wymagają wiele, nie chcą jednak kupować płatnej licencji.

Picasa jest bezpłatnym programem Google’a, który służy do katalogowania oraz przeglądania zdjęc. Za jej pomocą możemy również retuszować fotografie i w stopniu podstawowym poddawać je prostej edycji. Jest to program bardzo intuicyjny.

GIMP, Picasa oraz płatny Photoshop to programy do obróbki zdjęć czyli plików rastrowych. Jeśli jednak zależy Ci na sprawnym tworzeniu grafik w pełni skalowalnych, czyli takich które nie tracą na jakości nawet przy ogromnym powiększeniu polecam sprawdzenie czym jest Inskape. Inkscape to darmowe narzędzie do obróbki wektorów, dzięki któremu stworzymy logo, mapy, nadruki na materiały reklamowe oraz wiele innych.

Bardziej zaawansowane

Chociaż nie wszyscy znają się na obsłudze Photoshopa, o jego ogromnych możliwościach słyszał praktycznie każdy. W sieci często pojawiają się zdjęcia typu „przed” i „po”, na których widać jak wiele potrafi. Wbrew pozorom program ten nie służy jedynie do wybielania zębów, likwidowania niedoskonałości skóry, czy też wyszczuplania brzucha. To również doskonałe narzędzie do kadrowania, wyostrzania i poprawy barw zdjęcia. Można również je wykorzystać do tworzenia plakatów oraz wielu materiałów firmowych.

Adobe Illustrator jest jednym z najbardziej popularnych programów do obróbki i tworzenia grafiki wektorowej. Wielu grafików ceni go za niezliczone możliwości oraz pełną synchronizację z pozostałymi produktami firmy Adobe. Został głównie zaprojektowany do tworzenia ilustracji, w tym logo oraz materiałów reklamowych, jednak dzięki niemu będziesz mógł stworzyć znacznie więcej.

CorelDRAW to największy konkurent Illustratora, który również służy do edycji plików wektorowych. Według niektórych jest to program łatwiejszy w obsłudze, dający jednak mniejsze możliwości niż produkt Adobe. Jest to jednak dość kontrowersyjna teza, znajdą się bowiem graficy, którzy zdecydowanie preferują go niż inne programy konkurencyjne. Uzupełnieniem CorelDRAW jest Photo-Paint, program do edycji grafiki rastrowej.

Jest to strona na której stworzyć możemy krótkie gify (zarówno publiczne jak i prywatne). Ich składowymi mogą być zarówno zdjęcia jak i fragment filmu video (również tego z YouTube’a). Każdemu gifowi przydzielamy odpowiednią kategorię (funny, weird, cartoon etc.) oraz zaznaczamy dla kogo może być dostępny (dozwolone jest również publikowanie gifów +18).

Co jeszcze?

Przykłady prostych (oraz bardziej skomplikowanych) narzędzi do:

  • produkcji oraz edycji filmów video,
  • prezentacji online,

oraz zestawienie popularnych aplikacji na smartfony ukaże się w II części artykułu zatytułowanej

Content to nie tylko tekst, postaw na różnorodność. Część II – Video, prezentacje online oraz aplikacje mobilne.

Ania Burtan

Grafik, copywriter i certyfikowany AdWordsowiec w jednym. Specjalizuje się w wizualizacjach oraz storytellingu, zaś w wolnych chwilach zagłębia się w tajniki SEM i SEO. Absolwentka Master of Science in International Business Economics (University of Wales) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Prywatnie podróżniczka kochająca taniec i poznawanie nowych kultur. Urodzona optymistka, która swoim uśmiechem potrafi zarażać innych.

One Comment

  • sylwia kowalik pisze:

    Na dobry content marketing dobrze wpływaja infografiki, wykresy, dobry tekst oraz wideo … takie o to sposoby stosuje LeadBullet i dlatego jest naljepsszym specjalista w dziedzinie conetntu !

Pozostaw komentarz