Content to nie tylko tekst, postaw na różnorodność. Część II – Video, prezentacje online oraz aplikacje mobilne

W poprzedniej części artykułu Content to nie tylko tekst, postaw na różnorodność. Część I – Grafika znalazło się zestawienie najbardziej popularnych programów graficznych pozwalających nam na tworzenie prostszych lub bardziej skomplikowanych grafik. Dzięki nim znacznie urozmaicisz Twoje działania content marketingowe, w Polsce znane jako marketing treści. Dzisiaj pora zapoznać się z możliwościami jakie dają nam przeróżne oprogramowania do tworzenia oraz edycji filmów video, prezentacji online oraz popularnych aplikacji mobilnych służących do tworzenia, edycji, umieszczania i wysyłania filmów i zdjęć. Tak jak w poprzednim artykule znajdziesz tu zarówno programy darmowe (dla początkujących) oraz płatne, dla bardziej wymagających filmowców.

Pliki Video

Dla początkujących (darmowe)

Movie Maker jest bezpłatnym dodatkiem do system Windows, który choć często niedoceniany, w łatwy i szybki sposób pomoże stworzyć proste filmy video. Choć jego funkcje są dość ograniczone, z pewnością zaspokoi mało wymagającego użytkownika.

iMovie to doskonałe rozwiązanie dla użytkowników MACów. Jest to odpowiednik Windows Movie Maker jednak znacznie bardziej rozbudowany i dający większe możliwości. Jest przy tym łatwy i przyjemny w obsłudze.

Choć na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że oprogramowanie GoPro służyć może jedynie do edycji filmów kręconych produktami firmy nic bardziej mylnego. GoPro Studio Edit pozwala w szybki i prosty sposób edytować praktycznie dowolne filmy video. By pobrać software nie musimy też posiadać kamery GoPro. Podobnie jak powyższe produkty, Studio Edit jest programem darmowym.

Większość z nas używa Power Pointa do tworzenia różnorakich prezentacji. Mało kto wie jednak, że program ten posłużyć nam może do tworzenia filmów video. Z jego pomocą z łatwością zamienimy slajdy w film, możemy również dodać do niego muzykę lub naszą narrację.

O Adobe Voice wie stosunkowo niewiele osób, jest to również w miarę nowy produkt na rynku. Póki co jest dostępny jedynie dla użytkowników iPadów. Pozwala w ekspresowy oraz niezmiernie intuicyjny sposób tworzyć krótkie filmiki, na których połączyć możemy obrazy, tekst oraz niezliczoną liczbę ikonek, które znajdują się w bibliotece Adobe. Każdy obraz może również mieć swoją własną narrację, którą nagrać możemy korzystając z mikrofonu iPada.

Pisasa oprócz możliwości edycji zdjęć oferuje również możliwość tworzenia filmów video. Proces jest bardzo intuicyjny i łatwy do opanowania przez przeciętnego internautę.

Bardziej zaawansowane (płatne)

Adobe After Effects to jeden z najlepszych, w pełni profesjonalnych programów do tworzenia efektów specjalnych i animacji. Korzystają z niego nie tylko domowi użytkownicy, ale również producenci hollywoodzkich, wielomilionowych produkcji. Dzięki niezliczonej ilości efektów i pluginów ma praktycznie nieograniczone możliwości montażu, korekty oraz wielu innych elementów.

Adobe Premiere pozwala na profesjonalne łączenie obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym. Swoim profesjonalizmem nie ustępuje After Effects, z którym jest w pełni zsynchronizowany. Za jego pomocą w intuicyjny sposób możemy manipulować dźwiękiem, obrazem, grafiką i animacjami dzięki czemu stworzyć możemy film najwyższej jakości.

Prezentacje online

Większość z nas prezentacje kojarzy tylko z Power Pointem. Owszem – to bardzo popularne i dobre narzędzie do ich tworzenia, jednak nie jedyne. Tym bardziej gdy mówimy o prezentacji online.

Już jakiś czas temu, w artykule Prezentacje multimedialne online? Poznaj możliwości SlideShare w content marketingu opisywaliśmy jak wiele może Ci dać SlideShare – narzędzie do publikacji prezentacji w Internecie. Dzięki niemu nie tylko w prosty i szybki sposób wrzucimy coś do sieci (program konwertuje również pliki .ppt), możemy również liczyć na transkrypcję prezentacji umieszczoną poniżej. Ma ona duży wpływ na optymalizację pod kątem wyszukiwarek internetowych.

Aplikacje mobilne

Jednocześnie nie powinniśmy zapominać o dużym potencjale aplikacji na telefony komórkowe. Wśród tych urozmaicających content warto wyróżnić:

Instagram to już nie tylko aplikacja do drobnego retuszu zdjęć, to również bardzo popularny portal społecznościowy, którego liczba użytkowników stale rośnie. Dzięki niemu szybko poprawimy barwy zdjęcia lub nieco zdjęcie skadrujemy. Instagram współpracuje również z największymi portalami typu Facebook i Twitter co pozwala na proste dzielenie się retuszowanymi fotografiami.

Prosta i darmowa aplikacja do łączenia i kadrowania zdjęć. Na fotografie można również nanosić tekst (do wyboru jest dość dużo fontów), kolorowe ramki, filtry oraz różnego rodzaju symbole. W przeciwieństwie do Instagramu Moldiv pozwala nam na niedzielenie się zretuszowanym zdjęciem online po prostu zapisując je na naszym telefonie.

Choć Snapchat ma  bardzo ograniczone możliwości edycji zdjęć, warto i o nim wspomnieć. Szczególnie, że jego popularność nadal rośnie. Z jego pomocą zrobimy i „udoskonalimy” zdjęcie, które potem możemy zapisać na rolce aparatu w telefonie lub wysłać do znajomych również posiadających Snapchata. Każdy wysłany plik wyświetlać się będzie na ekranie odbiorcy wcześniej przez nas ustaloną ilość sekund (maksymalnie 10), po czym bezpowrotnie zniknie. Jeśli osoba oglądająca zdjęcie pokusi się na zrobienie print screena program ten nas o tym poinformuje. Snapchat pozwala nanosić na zdjęcia filtry, krótkie teksty lub na rysowanie w różnych kolorach. Za jego pomocą można również wysyłać krótkie filmy video. Od niedawna możliwa jest również funkcja chatu.

Stworzyłem video/grafikę/prezentację online  i co dalej?

W sieci istnieje wiele portali ukierunkowanych na różne rodzaje contentu. I tak:

  • Grafiki najlepiej umieszczać na portalach takich jak: Pinterest, Instagram lub na wielozadaniowego Facebooka.
  • Filmy video możemy umieścić na popularnym Youtube, Vimeo, czy też wcześniej wspominanym Facebooku lub Instagramie. Na popularności zyskuje również Vine.
  • Prezentacje online najlepiej zaprezentują nam się na portalu SlideShare. Dodatkowo w prosty sposób umieścimy je na swojej stronie www lub blogu za pomocą embeed code.

Ania Burtan

Grafik, copywriter i certyfikowany AdWordsowiec w jednym. Specjalizuje się w wizualizacjach oraz storytellingu, zaś w wolnych chwilach zagłębia się w tajniki SEM i SEO. Absolwentka Master of Science in International Business Economics (University of Wales) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Prywatnie podróżniczka kochająca taniec i poznawanie nowych kultur. Urodzona optymistka, która swoim uśmiechem potrafi zarażać innych.

Pozostaw komentarz