102 darmowe fonty z polskimi znakami

Na rynku istnieje tysiące różnorodnych fontów, w tym spora część darmowych, które bez problemu pobrać można ze stron typu MyFontsDaFont lub FontSquirrel. Bardzo często jednak font, który pobierzemy nie posiada polskich znaków, przez co staje się dla nas bezużyteczny. Rozwiązując ten problem prezentujemy 102 darmowe fonty z polskimi znakami, do wykorzystania zarówno prywatnego, jak i komercyjnego.

102 darmowe fonty z polskimi znakamiPodzielone one zostały na następujące kategorie:

 • Szeryfowe
 • Bezszeryfowe
 • Pismo odręczne
 • Litery drukowane
 • Nietypowe

W przypadku, gdy font dostępny jest jedynie do wykorzystania prywatnego, przy jego nazwie umieszczona jest ikona: Font do użytku niekomercyjnego

Zanim jednak przejdziemy do meritum pora na odrobinę teorii.

Font to nie to samo co czcionka!

Czemu piszemy font, a nie czcionka? Nie, nie chcemy brzmieć bardziej międzynarodowo, po prostu font czcionką nie jest. Choć wiele osób używa tych pojęć zamiennie, powoli uczymy się stosować poprawne nazewnictwo. Sporą zasługę ma w tym portal Font, nie czcionka!, który na Facebooku ma już ponad 23,000 fanów.

Jaka jest zatem różnica?

Jak mówi Wikipedia:

Czcionka to rodzaj nośnika pojedynczych znaków pisma drukarskiego, podstawowy materiał zecerski używany w technice druku wypukłego. Współcześnie czcionka drukarska została wyparta przez czcionkę komputerową, która jest obrazem pojedynczego znaku (glifu) zakodowanym w postaci bitmapowej lub wektorowej. W języku potocznym pojęcie czcionka jest używane niekiedy jako metonimia pojęcia font, który w rzeczywistości jest zestawem czcionek.

No dobra, czyli jaka jest ta różnica? Mówiąc prościej: Wyobraźmy sobie maszynę do pisania. Czcionka to odciskany znak. Nie możemy go zmniejszyć, ani zwiększyć, wytłuścić lub pochylić. Zawsze jest taki sam. Font natomiast jest zestawem różnorodnych czcionek, które należą do tej samej kategorii. Dzięki temu możemy swobodnie zmieniać ich grubość, czy też rozmiar. Dlatego też jeśli wpisujesz w Google hasło „polskie czcionki” lub „czcionki z polskimi znakami” zapewne chodzi Ci o font.

Szeryfowe vs. bezszeryfowe

Kolejną ważną kwestią, którą należy poruszyć jest rozróżnienie fontów szeryfowych i bezszeryfowych.

Font szeryfowy to taki, który posiada tzw. szeryfy, czyli zdobniki na końcach liter. Zaliczyć do niego możemy m.in. Times New Roman lub Rockwell. Fonty szeryfowe mają w sobie odrobinę historycznego uroku i powagi dlatego też często stosuje się je w celu podniesienia dekoracyjności danego tekstu.

Font bezszeryfowy nie posiada wymyślnych zakończeń liter. Jest znacznie prostszy i mniej widowiskowy. Stosuje się go przeważnie w publikacjach online albo w napisach do filmów, dzięki czemu treść staje się bardziej czytelna. Warto wspomnieć, że obecni autorzy wielu fontów łączą oba style, przez co niekiedy ciężko jest jednoznacznie określić, czy dany font jest szeryfowy czy też nie.

Fonty szeryfowe

Fonty bezszeryfowe

[sociallocker id=”5753″]

Pismo odręczne

Drukowane Litery

Nietypowe

P.S. Stwierdziliśmy w zespole, że nie ma brzydkich fontów. Czasami po prostu alkoholu jest zbyt mało 😉

[/sociallocker]

Ania Burtan

Grafik, copywriter i certyfikowany AdWordsowiec w jednym. Specjalizuje się w wizualizacjach oraz storytellingu, zaś w wolnych chwilach zagłębia się w tajniki SEM i SEO. Absolwentka Master of Science in International Business Economics (University of Wales) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Prywatnie podróżniczka kochająca taniec i poznawanie nowych kultur. Urodzona optymistka, która swoim uśmiechem potrafi zarażać innych.

31 komentarzy

 • Marek pisze:

  Super, ale nie dałoby się zebrać wszystkich fontów w jednego Zip i udostępnić? 😉 Ile mniej klikania.

 • Cancel-sky pisze:

  A dałoby radę udostępnić to w jakiejś paczce? Jak zajdzie potrzeba sprawdzenia licencji, to na pewno zrobić to wtedy przy interesującym mnie foncie, ale nie chce mi się klikać kilkadziesiąt razy „pobierz font”. Chyba, że nie chcecie własnego transferu marnować?

  Dzięki wielkie za zbiór, selekcję i segregację!

  • Ania Burtan pisze:

   Wyszliśmy z założenia, że ludzie mają na tyle różne gusta, że każdy będzie chciał pobrać coś innego. Do tego mieliśmy pewne wątpliwości prawne czy możemy wszystko zebrać w zipie i udostępnić na stronie.

   • Cancel-sky pisze:

    Ok, nie mówię, że ma być tylko paczka i nic więcej. Może być wybór selektywny, ale taka zbiorcza paczka też by się przydała;-) Jak mi się coś nie spodoba, to usunę z kompa – po co śmieci trzymać, a nie waży to na tyle dużo, by komuś zawadzało zasysanie paczuszki:-)
    Co do wątpliwości prawnych – tu się nie wypowiem, ale zapewne możecie mieć rację.

 • Mateusz pisze:

  Polecam taki fajny program: WinRar 😉

  A tak serio: dzięki, przyda się 🙂

 • Sławek pisze:

  Droga Aniu. Nie chcę się czepiać, chodzi mi tylko o ty, by nie wprowadzać w błąd odwiedzających. Artykuł fajny i fajnie że zebrałaś te fonty w jednym miejscu, ale nie jestem pewien czy zdajesz sobie sprawę, że kilka z tych fontów nie może być użyta w celach komercyjnych (np. Minecraftia, Young & Beautiful czy Orange Juice). Na stronie jest wyraźnie „Free for personal use” znaczy że są darmowe do użytku prywatnego. W wielu przypadkach autor podkreśla i podaje linka do zakupu fontu do użytku komercyjnego.

  Poza kilkoma to naprawdę dobry zbiór. Pozdrawiam 🙂

  P.S. Google Fonts ma dużo polskich czcionek, ale na pewno już o tym wiecie 🙂

  • Ania Burtan pisze:

   Dziekuję za komentarz 🙂 Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że część fontów jest tylko do użytku prywatnego. Dlatego też widnieje przy nich zielona ikonka z symbolem dolara, która wyjaśnia, że nie można używać ich do celów komercyjnych. Jej znaczenie wyjaśniłam we wstępie artykułu.

   Pozdrawiam serdecznie,

 • Konrad pisze:

  Ładny zbiorek, natomiast jedna uwaga co do kroju Roboto – zamieszczona wersja jest już… nieaktualna. I o ile rzecz jasna ktoś może woleć właśnie tę starszą (z charakterystycznymi R i K), to należy być świadomym, iż występują jej różne warianty, co może powodować ew. problemy przy przenoszeniu/przesyłaniu dokumentów pomiędzy użytkownikami

  Pozdrawiam!

  • Ania Burtan pisze:

   Rzeczywiście masz rację co do jej nowej wersji. Na dafont.com, które podlinkowaliśmy, nadal jest Roboto sprzed czerwca 2014 i to właśnie je zaprezentowaliśmy na graficę. Jak najbardziej warto pamiętać o nowym kroju podczas przesyłania dokumentów.

 • Angie Wu pisze:

  Witaj!

  Ten zbiór będzie dla mnie niezwykle cenny – dziękuję Ci za niego!

  Jednocześnie zapytuję, ponieważ jest wiele niejasności w interpretowaniu litery prawa: czy fonty oznaczone $, a więc te do użytku prywatnego, mogą być przeze mnie użyte np. do infografik na moim blogu? Albo nagłówka? Szablonu? Czy może przez prywatność uważa się tu wyłącznie drukowanie listów do samego siebie?

  Pozdrawiam!

  • Ania Burtan pisze:

   Dziękujemy za miłe słowa 🙂 Jeśli zaś chodzi o fonty oznaczone $ – nie można ich używać w celach zarobkowych/handlowych/nastawionych na zysk. Każda sytuacja jest trochę inna i niestety ciężko jest jednoznacznie odpowiedziec na Twoje pytanie.

 • Damian pisze:

  Rewelacja wielkie dzięki, bardzo przydatny zbiór 🙂

 • Marcin pisze:

  Dzięki! Od dłuższego czasu zabierałem się do poszukiwań nowych fontów, aż tu nagle taki prezent 🙂
  Na początku podobnie jak inni sądziłem, że lepiej byłoby ściągnąć jedną paczkę, ale po przejrzeniu jednak sądzę, że dobra robota z możliwością wyboru tych, które nam się najbardziej przydadzą – good job, doceniam ile roboty musiało to wszystko kosztować 😉

 • Maria pisze:

  Dawno, dawno temu, przy prezentacji alfabetu zamieszczano słowo: OHamburgenofons, co doskonale pokazywało charakter kroju danego pisma.

 • małgosia pisze:

  he he Polaczki cebulaczki – za darmo ? Mało ? Źle że za darmoche i trzeba po jednej pobierać nie !

 • Ania Burtan pisze:

  Polecam również font Kingsbridge, który podesłał nam jego autor. Dzięki Typodermic Fonts!

 • Marii pisze:

  Zbiór bardzo ładny i przydatny , dziękuję na pewno się przyda……. poszukuję jeszcze czcionki pirackiej, może ktoś ma w swoim zbiorze i podzielił by się

 • Weronika pisze:

  Super zbiór! Skorzystałam.

 • Lifeholic pisze:

  Dzięki! Naprawdę genialne fonty 🙂

 • Iksus Igrekus pisze:

  Mega stronka, pozdrawiam 🙂

 • Dziękuję Ci bardzo za te fonty 😉

 • Rysiek Faron pisze:

  Dziękuję za możliwość wybrania czcionek. Coś sobie dopasuję. Pozdrawiam.

 • Paweł Macura pisze:

  ale jak uzyskać dostęp do nich.. udostępniłem na FB i nic..

 • Pawel Over pisze:

  Super zestaw fontów. Wielkie dzięki

 • Dawid Rogusz pisze:

  naprawdę polecam tą stronę, znalazłem kilka ciekawych fontów 😉

 • Felix Jan Knull pisze:

  Nie rozumiem robienia wielkiego halo z fontów z podlinkowanych stron.

 • Krzysztof Smołucha pisze:

  Dzięki. Dużo fajnych i „po polsku”. Pozdrawiam

 • Aneta Nogaj pisze:

  Co jest k. z tym blokowaniem??

Pozostaw komentarz