Prezentacje w programie Power Point robił z pewnością każdy z nas. Prezentowaliśmy je na studiach, na spotkaniach informacyjnych czy też szkoleniach. I chociaż nikt nie odbierze im funkcjonalności problem pojawia się, gdy musimy je zamieścić online. Umieszczone na stronie w formie „do pobrania” ani nie wpływają na poprawę estetyki strony ani nie wzbogacają naszego contentu. Do tego Microsoft Office jest programem płatnym więc użytkownicy Open Office mogą nie zobaczyć naszej prezentacji w formie jaką chcielibyśmy ją zaprezentować.
Co więc mamy zrobić, by pokazać się szerszemu gronu bez zmuszania go do pobierania załącznika?
Niektórzy stawiają na krótkie filmy umieszczane na Youtube. Znacznym minusem jest jednak utracenie przez nie swojej podstawowej właściwości – możliwości zmiany slajdów w dowolnym, spersonalizowanym tempie. Inni instalują specjalne i dość skomplikowane dodatki do strony. Moim jednak zdaniem najlepszym rozwiązaniem staje się SlideShare – narzędzie , które pozwoli nam na umieszczenie prezentacji online. Dzięki temu wyglądać ona będzie przykładowo tak jak nasza dotycząca Inbound Marketingu: Co zrobić, aby klient przyszedł sam? Czyli Inbound Marketing w 8 krokach.
Parę słów o SlideShare
SlideShare powstał w 2006 roku, zaś w maju 2012 został przejęty przez LinkedIn. Pozwala on w łatwy i intuicyjny sposób dzielić się prezentacjami, infografikami, dokumentami, filmami video, PDFami oraz webinariami tworząc ich wersje online. Pod koniec 2013 roku SlideShare odwiedziło aż 60 milionów użytkowników, zaś jego miesięczne wyświetlenia sięgają 215 milionów odsłon. Dzięki temu stał się jedną ze 120 najczęściej odwiedzanych stron na świecie.
SlideShare bez problemu współgra ze stronami internetowymi, blogami, jego prezentacje multimedialne można w prosty sposób umieszczać na LinkedIn, Twitterze, Facebooku oraz innych, popularnych platformach społecznościowych.
Dlaczego warto?
Naszym zdaniem jest 5 głównych powodów dlaczego warto korzystać ze SlideShare’a. Oto one:
1. Usprawniasz swój content marketing w formie graficznej (visual content marketing)
Umieszczone prezentacje są przyjazne dla oka i łatwo przyswajalne. W dobie ograniczonego czasu można się z nimi zapoznać szybko i bezproblemowo. Mogą przyjąć różną formę np. slajdów lub infografiki. To bardzo cenna forma marketingu treści i dobre urozmaicenie np. artykułów na blogu firmowym. Dzięki SlideShare prezentacje multimedialne w Power Point online nie będą stanowić dla Ciebie większego problemu.
2. Prezentacja zoptymalizowana pod względem SEO
Po pierwsze SlideShare zcztytuje tekst z Twoich slajdów i automatycznie umieszcza go jako transkrypcję do prezentacji. Po drugie, w oczach Google, uważany jest za stronę bardzo wiarygodną. Dzięki temu korzystasz z SlideShare’owej wiarygodności pozycjonując Twoją prezentację, a Twoja prezentacja może znaleźć się całkiem wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania w Google.
3. Zwiększasz zasięg dotarcia do grupy docelowej
SlideShare to nie tylko narzędzie do umieszczania prezentacji. To również strona, na którą wchodzą miliony ludzi poszukujący prezentacji na konkretny temat. Dzięki możliwości tagowania możesz łatwiej dopasować każdą zamieszczoną prezentację do określonych grup odbiorców. Każda prezentacja może być w łatwy sposób wrzucona na portale społecznościowe oraz polubiona.
4. Oszczędzasz czas
Wrzucenie prezentacji online nie jest ani trudne ani czasochłonne. Łatwo również umieścić ją na Twoim blogu czy też stronie internetowej. Dzięki tzw. embed code zrobisz to dosłownie w parę sekund. Dodatkowo wcześniej wspomniana transkrypcja tekstu oszczędza Twój czas, który spożytkowałbyś na opisanie prezentacji i slajdów jakie zawiera.
5. Budujesz trwałe relacje z obserwatorami
SlideShare podobnie jak Youtube pozwala Ci tworzyć kanały , które można subskrybować. Dzięki temu osoby śledzące Twoje prezentacje w wygodny sposób informowane są o nowych zasobach, które umieścisz.
A co z wersją PRO?
SlideShare w wersji PRO pozwala na znacznie więcej:
- Posiada łatwe w użyciu narzędzie analityczne prezentujące statystyki każdej publikacji.
- Pomaga w zdobywaniu nowych leadów dzięki okienku pop up, które wyskakuje podczas przeglądania slajdów. Warto również wspomnieć, że nie ogranicza ono w żaden sposób dostępu do prezentacji. Pop up może również wyskakiwać na końcu prezentacji i odsyłać do określonego przez właściciela slajdów źródła. Prezentacje z tego typu PopUpami posiada m.in. Marketo co przedstawia poniższy obrazek.
Źródło: http://www.slideshare.net/marketo/content-for-lead-generation-34870701
- Pozwala Ci umieszczać prezentacje w trybie publicznym jak i prywatnym
Prywatne prezentacje doskonale sprawdzają się w celach szkoleniowych, kiedy chcemy by dostęp do nich miały jedynie określone osoby. Istnieje parę opcji umieszczenia prezentacji w trybie prywatnym – możemy mieć jedynie sekretny link URL lub np. prywatny embeed code.
Niestety w związku z prowadzoną modernizacją SlideShare wykupienie wersji PRO przez nowych użytkowników nie jest możliwe. Mam jednak nadzieję, że opcja ta pojawi się w najbliższym czasie.
Do tego czasu gorąco polecam sprawdzenie darmowej wersji podstawowej. Z pewnością zadowoli ona nawet wymagającego użytkownika.
Problematyka zbliżona każdemu, zalecam publikację