Relacja z konferencji Internet2K14 – dorocznego święta branży marketingowej

Dnia 26 czerwca w teatrze Capitol w Warszawie odbyło się jedno z ważniejszych wydarzeń marketingowych w Polsce – Internet2K14, doroczna konferencja przeznaczona dla ludzi z branży nowoczesnych mediów. Nie mogło na niej zabraknąć i nas. Przedstawiciele GetFound.pl wygłosili tego dnia prezentację na temat Content Marketingu, pokazując jak będzie się kształtować ten rodzaj marketingu internetowego w roku 2015.

Konferencję rozpoczął Krzysztof Piątek z AM Art Media – prowadzący konferencję Internet 2K14. Przypomniał on, które firmy dominowały na rynku podczas pierwszej edycji wydarzenia w roku 2006. Kładł nacisk na dynamiczny rozwój rynku oraz duże zmiany, które są dla niego charakterystyczne. Wspomniana została między innymi wielka popularność komunikatora Gadu-Gadu oraz Tlenu, które w obecnej chwili powoli odchodzą w niepamięć.

Potencjał reklamowy drzemiący w krótkich formach wideo

O godzinie 9:35 usłyszeliśmy pierwszą prezentację – Szybko i na temat. Potencjał reklamowy drzemiący w krótkich formach wideo, zaprezentowaną przez Darię Sóboczewską z Grupy Wirtulana Polska. Obfitowała ona w liczne statystyki oglądalności reklam oraz filmów wideo, z podziałem na ich długość oraz czas emisji. Według nich najmniej zniechęcające dla odbiorcy są krótkie filmy online z maksymalnie jedną reklamą pokazywaną przed ich wyświetleniem. Autorka wprowadziła również nowe pojęcie – interwidza, czyli współczesnego widza interenetowego.

Jak mierzyć internet miarami telewizyjnymi?

Wykład Jak mierzyć internet miarami telewizyjnymi? wygłoszony przez Michała Buszko z MediaCom oraz Krzysztofa Zielińskiego z Gemius Polska to istna bomba statystyczna. Porównane zostały koszty emisji reklamy w telewizji oraz w Internecie, dowiedzieliśmy się również jaki mają zasięg. Prognozy są jednoznaczne – za parę lat główną grupą odbiorców będą ludzie w wieku 16-24 lata, miłośnicy e-wideo. Bardzo też prawdopodobne, że Internet swoją popularnością dogoni telewizję.

Co warto wiedzieć o YouTube?

lifetube Internet2K14Ostatnią prezentacją przed przerwą kawową było 6 rzeczy, które warto wiedzieć o YouTube wygłoszone przez Zuzannę Rutkowską i Karola Wyszyńskiego z Lifetube.pl oraz popularnego youtubera, autora pierwszego internetowego talk show 20m2 Łukasza – Łukasza Jakóbiaka. 6 rzeczy przybliżyło nam czym zajmuje się firma Lifetube.pl i na czym polega jej innowacyjność. Łukasz Jakóbiak zaprezentował swoją drogę na szczyt, pokazując w jaki sposób udało mu się osiągnąć popularność i zdobyć zainteresowanie mediów.

Nie zabrakło też statystyk YouTube’owych. W Polsce jest aż 15,5 mln użytkowników tego serwisu. Do najbardziej popularnych kanałów należą:

Prezenterzy przekonywali jak wielką potęgę stanowią kanały na YouTube i w jak dużym stopniu mogą wpływać na decyzje internautów.

CONTENT MARKETING = Twój absolutny ‘must have’ w marketingu 2015

Po przerwie na kawę do akcji wkroczyło GetFound.pl, z tematem Treść ponad wszystkim! CONTENT MARKETING = Twój absolutny ‘must have’ w marketingu 2015? Skupiliśmy się w nim na zaletach przemyślanego Content Marketingu pokazując jak duże znaczenie ma odpowiednio zdefiniowana strategia content marketingowa. Zmiany zachodzące w marketingu internetowym i w zachowaniach internautów sprawiają, że Content będzie stale się rozwijać i zyskiwać na wartości. Wkrótce dodamy prezentację z naszego wystąpienia.

Internet2K14 GetFound

Programmatic buying czyli co nas czeka?

Po solidnej dawce informacji Content Marketingowych usłyszeliśmy czym jest Real Time Marketing oraz Real Time Buying. RTM, RTB, programmatic buying – droga tylko w jedną stronę zaprezentowane przez Pawła Laskowskiego z Amnet Polska uświadomiło nam jak bardzo jesteśmy w tyle w porównaniu z gigantami PB – Chinami, Australią, Holandią czy też Belgią. Czym jest programmatic buying czy też żartobliwie określony przez prelegenta problematic buying?

Programmatic marketing to połączenie nowoczesnych narzędzi analityki internetowej z marketingiem, co umożliwia reklamodawcom dotarcie ze spersonalizowanym komunikatem reklamowym do dowolnie zdefiniowanej grupy docelowej w internecie. Programmatic buying charakteryzuje się 3 cechami:

  • Efektywność – reklamodawca płaci za wyświetlenie pożądanej liczby odsłon konkretnemu użytkownikowi (tzn. audience buying) a nie za 1000 odsłon strony internetowej,
  • Automatyzacja – transakcja zakupowa dokonywana jest w ramach platformy aukcyjnej, na której z jednej strony wydawcy udostępniają swoją powierzchnię reklamową, a z drugiej strony reklamodawcy konkurują cenowo o odsłony kampanii dla danego użytkownika
  • Personalizacja – na podstawie analizy zachowania użytkowników w internecie istnieje możliwość wyświetlania spersonalizowanej oferty reklamowej także poza stroną, na której się znajdują.

Poruszona została również kwestia viewability – czy sprawiedliwym jest płacenie za reklamy, które są „skippowane” przez Internautów lub uruchamiane przez boty?

Tuż po prezentacji odbyła się debata Programmatic: czy układ reklamodawca-dom mediowy-media musi zginąć? Udział w niej wzięli: Michał Barański z Wirtualnej Polski, Maciej Kossowski z Media Impact Polska, Tadeusz Żórawski z Universal McCann, Robert Biegaj z Interia.pl, Bartłomiej Chmiel z Agory oraz Arkadiusz Miegoń z Mexad Poland. Panowie byli jednogłośni – w najbliższym czasie nastąpi znaczny wzrost znaczenia Programmatic Buying, chociaż podejście uczestników panelu było raczej zachowawcze. Na tempo wdrożenia podejścia programmatic buying wpływ może mieć potanienie platform aukcyjnych, których koszt w tym momencie jest na tyle wysoki, że dla wielu podmiotów rozwiązanie to staje się nieopłacalne.

Duża część dyskusji została poświęcona roli osób i agencji obsługujących dotychczas kampanie marketingowe, które po wdrożeniu programmatic buying teoretycznie mogą okazać się w pewnym zakresie zbędne. Przedstawiciele, zarówno wydawców jak i agencji, podkreślili jednak, że wciąż będzie silna potrzeba pracowników po stronie agencji, którzy będą rozumieć klienta i kontekst w jakim on działa, a także jego odbiorców.

Co działa i co będzie działać w marketingu B2B?

Blok popołudniowy rozpoczęła Małgorzata Siwiec-Polikowska z Comarch, która przedstawiła temat – Co działa i co będzie działać w marketingu B2B? Czy różnice między marketingiem B2B a B2C rzeczywiście się zacierają?  Dowiedzieliśmy się jakie są główne różnice w marketingu B2B i B2B, w których skład wchodzi m.in. różnica w rozmiarze rynku docelowego (przy B2C jest on duży, w B2B wąski i precyzyjnie określony), liczba decydentów (B2C – 1 decydent, B2C – wielu) lub poziom ryzyka (w B2C mamy znacznie niższe ryzyko zakupowe). Przedstawione zostały również obszary inwestycji marketerów w bieżącym roku w zakresie marketingu b2b. 5 głównymi są: strona internetowa, e-mail marketing, eventy, SEO oraz Social Media. Naszym zdaniem było to jedno z ciekawszych wystąpień Internet2K14.

Social Media – niewolnicy FB?

Nie ukrywam, że z wielką niecierpliwością czekaliśmy na prezentację na temat Social Media – niewolnicy FB?, którą wygłosili Jacek Karolak i Łukasz Kępiński z K2. Bardzo cenimy tę firmę za innowacyjne pomysły i niekonwencjonalny sposób ich przedstawienia, chociaż nie ze wszystkimi elementami prezentacji się w pełni zgadzamy. Prelegenci próbowali się zmierzyć z pytaniem, w którą stronę warto pójść: czy lepiej tworzyć własną społeczność np. na blogu firmowym czy inwestować w tworzenie i rozwój profilu na portalu społecznościowym np. takim jak Facebook. Pytanie jak najbardziej na czasie, jako że wszyscy boleśnie odczuwamy zmianę polityki Facebooka i ograniczenie zasięgu organicznego do fanów zrzeszonych wokół FanPage’y. Według K2 odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od celów jakie firma przed sobą stawia. Tutaj się zgadzamy, budowanie mediów własnych jest szczególnie ważne, gdy:

  • Chcemy poznać zachowanie potencjalnych klientów (tworzyć profil behawioralny), przeprowadzać segmentację i różnicować komunikację w zależności od zachowania,
  • Stanowi element strategii SEO, zasilanie nową treścią powoduje przychylniejsze nastawienie Google’a,
  • Dodatkowym ułatwieniem jest posiadanie bazy do wykorzystania i bazy rozbudowanej treści, którą można angażować odwiedzających.

To co wywołało jednak u nas pewne wątpliwości to zestawienie kosztów związanych z tworzeniem od zera FanPage’a i bloga firmowego, które wydają się nieco sztucznie zwracać ku tańszej opcji społecznościowe. Panowie wyszli z założenia, że rozpoczęcie działań na Facebooku nic nie kosztuje (a gdzie koszty kreacji FanPage’a czy apek do angażowania użytkowników), natomiast start bloga firmowego oszacowano na 30 000 zł… Negowali też właściwość stosowania takich platform jak WordPress, co jest dość ciekawe, bo badania pokazują, że to najczęściej stosowany system CMS, który daje wiele możliwości rozwoju, stosowany przez bardzo znaczące marki na rynku amerykańskim. Co jeszcze? Koszty to jedna strona medalu, ale znacznie bardziej istotne jest to jak dane działania marketingowe przekładają się na generowanie przychodu. Według naszego doświadczenia odwiedzający i powracający do naszej strony firmowej czy bloga firmowego potencjalny klient, jest znacznie więcej wart niż fan na Facebooku, który przechodzi między likowanymi FanPage’ami bez zmrużenia oka. 

Wielkie dane – wielka sprawa? BIG DATA w rękach marketera

Zaraz po duecie Karolak & Kępiński zaprezentował się Rafał Latkowski z Loyalty Partner Polska. Wielkie dane – wielka sprawa? BIG DATA w rękach marketera – praktyczny przewodnik było kompendium wiedzy na statystycznej skupiając się m.in. na trudnym balansie pomiędzy korzyściami dla firmy i dla klientów. Zapoznaliśmy się również z podłożem historycznym BIG DATA dzięki czemu wiemy już, że nie jest ona niczym nowym, zaś metody badania danych istnieją już od wielu lat. Warto bacznie śledzić ten trend i dowiedzieć się czym zajmuje się rzeczywiście tzw. data scientist, zwłaszcza, że jak wskazuje artykuł Harvard Business Review: Data Scientist: The Sexiest Job of the 21st Century

Prezentacja Fashion – efekt ROPO i odwrócone ROPO

Prelegenci, Michał Smajek z Interia.pl oraz Tomasz Strzelczyk z Trend & Fashion Group skupili się na promocji marki Butik.pl oraz przedstawili jej drogę do zdobycia klientów – zarówno w sieci jak i w sklepach stacjonarnych. Zabrakło nam jednak trochę rzeczywistego przedstawienia efektu ROPO i odwróconego ROPO (ang. Research Online Purchase Offline) oraz wzajemnych zależności występujących między tymi zjawiskami.

Innovativ-e-commerce – biznesu w sieci, który zarabia w realu.

Na koniec Daniel Martyniuk z firmy Deloitte wyjawił nam sekrety Innovativ-e-commerce – biznesu w sieci, który zarabia w realu. Autor przedstawił główne trendy rynku e-commerce w Polsce i na świecie, które bazowały na jego wartości i liczbie klientów. Poznaliśmy też liderów e-commerce. Na świecie ogromny wzrost sprzedaży osiągnęła firma Kaching, w Polsce – Esky.pl oraz Comperia.

Człowiek i firma polskiego internetu czyli kto?

Konferencja zakończyła się wieczorną galą podczas której wystąpili komicy ze Stand-up Polska oraz wręczone zostały cenne nagrody. Człowiekiem Polskiego Internetu został Łukasz Misiukanis, założyciel największej agencji social media w Polsce – Socializer, która w tym roku stała się częścią Agencji Isobar Poland. Firmą Polskiego Internetu mianowane zostało lubimyczytac.pl – portal społecznościowe dotyczący rynku książek. Gratulujemy!

Ania Burtan

Grafik, copywriter i certyfikowany AdWordsowiec w jednym. Specjalizuje się w wizualizacjach oraz storytellingu, zaś w wolnych chwilach zagłębia się w tajniki SEM i SEO. Absolwentka Master of Science in International Business Economics (University of Wales) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Prywatnie podróżniczka kochająca taniec i poznawanie nowych kultur. Urodzona optymistka, która swoim uśmiechem potrafi zarażać innych.

3 komentarze

Pozostaw komentarz